Prace wycinkowe w Twierdzy Kłodzkiej

Od kilku dni  Akademia Przygody, na zlecenie Urzędu Miasta, wykonuje prace wycinkowe przy użyciu technik alpinistycznych w Twierdzy Kłodzkiej. Pierwszy etap to wycięce drzew znajdujących się nad poterną. Wybudowana w 1874 roku poterna to podziemne połączenie (tunel) łączące ul. Łukasińskiego (dawny zespół koszar i budynków zaopatrzenia twierdzy) z Twierdzą Główną (a konkretniej z Wielkim Kleszczem). W tunelu mieściła się kolej ze specjalną platformą do transportu zaopatrzenia, broni i amunicji. Ładunek o wadze nawet do 6 ton, wciągany był przez 24 żołnierzy napędzających wyciąg.

Nasza interwencja ma zapobiec  zniszczeniu poterny przez korzenie rosnących nad nia „baobabów”! Jedyną odpowiednią metodą do wycięcia ogromnych drzew jest tzw. metoda cięcia segmentowego. Polega na sukcesywnym odcinaniu kolejnych części drzewa w takich odcinkach, by spadając nie uszkodziły konstrukcji poterny. W niektórych przypadkach  niezbędne jest stosowanie tzw. odciągów oraz trudniejszych technik alpinistycznych (lepiej nie będe się rozpisywał 🙂 )

Akademia kocha prace, które łączą przyjemne z pożytecznym. Przyjemne jest to, że za zarobione pieniądze będziemy mogli kontynuować rozbudowę naszego Ośrodka Edukacji Historycznej i Konserwatorskiej.  Pożyteczne jest usunięcie drzew z nad poterny co również wpłynie na lepsza widoczność twierdzy (zwłaszcza patrząc od strony drogi na Wrocław lub z ul. Śląskiej)

Published in: on 2 grudnia 2009 at 22:12  Możliwość komentowania Prace wycinkowe w Twierdzy Kłodzkiej została wyłączona  
%d blogerów lubi to: