Akademia Przygody istnieje od 1988r. początkowo działając jako Ruch Programowy ZHP, dalej jako odrębna organizacja. Założenia grupy przypominały formułę akademii, przygoda zaś była urozmaiceniem oraz sposobem przekazywania wiedzy i doświadczenia. Kursy były realistycznymi grami fabularnymi symulującymi historyczne, bądź fikcyjne wydarzenia. Wypracowaliśmy tu metodę szkolenia i oddziaływania wychowawczego z zakorzenioną formułą instruktorów AP: „Uczymy się od własnych uczniów”. Założeniem AP było wyrabianie samodzielności w podopiecznych.
W 1992r. na bazie schroniska PTTK Srebrna Góra i w kooperatywie z firmą Octopus – Centre oraz redakcją „Żołnierza Polskiego”, stworzyliśmy Centrum Turystyki Niekonwencjonalnej. Skupiało ono kluby, szkoły i grupy zajmujące się tzw. „sztuką przetrwania”, których w wyniku wcześniejszej działalności edukacyjnej Akademii Przygody powstała duża ilość na terenie całego kraju. W okresie tym pojawił się dodatkowy kierunek naszej działalności – ochrona osiemnastowiecznych zabytków architektury militarnej. Dla celów AP użyczony został Fort Rogowy II Fortecy Srebrnogórskiej, a w 1995r. po przeniesieniu do Kłodzka, Zespół Fortyfikacji Żurawia Twierdzy Kłodzko, w którym prowadzimy prace realizując długofalowy program AP dotyczący renowacji Twierdzy.
Niemałą sławą otoczyła się podczas lipcowej powodzi w 1997r. Grupa Ratownictwa Kataklicznego Akademii Przygody, prowadząca skuteczne akcje ratunkowe w Kłodzku oraz jego okolicach. Zainicjowaliśmy w ten sposób powołanie profesjonalnej grupy ratowników przy Państwowej Straży Pożarnej.
W 2002r. została utworzona z młodzieży gimnazjalnej 1 Kłodzka Drużyna Pontonierów, jako pierwsza grupa realizująca program powołanego już formalnie Ośrodka Edukacji Historycznej i Konserwatorskiej. Idea OEHiK, powoli kształtująca się przez lata działalności Akademii Przygody przybrała postać zajęć łączących przygodę, edukację i prace konserwatorskie.
Do roku 2008 Akademię Przygody opuściło ok. 900 absolwentów kursów śródrocznych (młodzież szkół średnich i wyższych).
W formach Akcji Letnich i Zimowych, prowadzonych od 1990 roku dla dzieci szkół podstawowych uczestniczyło ok. 1300 dzieci.