Twierdza Kłodzka – Szkolenie z pierwszej pomocy i technik linowych 9-10.04.2010

„…Niektóre grupy szybciej, inne dłużej ale wszystkie poradziły sobie z wyznaczonym zadaniem. Już świtało, kiedy ostatnia ekipa ratowników wynosiła poszkodowanego z otchłani korytarzy.

Mając na uwadze stan zdrowia oraz prawidłową liczbę rąk i nóg młodzieży uczęszczającej na zajęcia Akademii Przygody oraz gości: harcerzy z Kędzierzyna Koźla i kłodzkiej grupy ASG BOS, w ich grafiku musiało znaleźć się miejsce na szkolenie z pierwszej pomocy.

…W piątkowe późne popołudnie dotarła do nas grupa harcerzy, którzy po zakwaterowaniu, spożyciu obiadokolacji,  ruszyli na nocne zajęcia aklimatyzujące z murami Twierdzy Kłodzkiej.

…Poranek dnia wyznaczonego na zajęcia. Jeszcze nie do końca rozbudzona ekipa nocująca w twierdzy otrzymała kilka nieszczegółowych i zbyt tragicznych, by od razu w nie uwierzyć, smsów…
W katastrofie samolotu lecącego do Smoleńska na obchody 70- lecia zbrodni w Katyniu zginęła Para Prezydencka i grono najważniejszych osób w kraju.  Nieplanowane chwile zadumy wypełniły nam resztę poranka.

Na szkolenie stawiła się dziesięcioosobowa Grupa „Brązowych” , czterej członkowie kłodzkiej grupy ASG  BOS  oraz szesnastu harcerzy z Kędzierzyna-Koźla.

Jednocześnie odbywały się dwa warsztaty:

Ratownik medyczny Marta Kwiatoń prowadziła zajęcia z zakresu pierwszej pomocy. Uczestnicy poznali w teorii i zastosowali w praktyce sztukę ratowania ludzkiego życia w stanie jego zagrożenia. Największe emocje wzbudziła resuscytacja krążeniowo – oddechowa  „ Małej Ani” oraz ewakuacja poszkodowanego na desce ortopedycznej. O dziwo, obeszło się bez większego uszczerbku na zdrowiu pozorantów. Prawidłowe wezwanie pomocy, pozycja boczna ustalona, zastosowanie kołnierza ortopedycznego, prawidłowe unieruchamianie złamań i zwichnięć przestały być „czarną magią” dla uczestniczących w szkoleniu.

W tym samym czasie ratownik medyczny a zarazem lider harcerzy z Kędzierzyna- Koźla Szymon Borys  wraz z Grzesiem, Piotrkiem i Zbyszkiem z AP prowadzili zajęcia linowe.  Największym powodzeniem, zwłaszcza w grupie ASG BOS, cieszyła się „tyrolka” stanowiąca wspaniały plan fotograficzny.

Po zmroku wszyscy mieli okazję sprawdzenia swoich umiejętności w praktyce. Zadanie polegało na ewakuacji z korytarzy minerskich umieszczonego na noszach poszkodowanego, którego poziom adrenaliny podniesiony został przez wyeliminowanie z ćwiczenia wszelkich źródeł światła. Niektóre grupy szybciej, inne dłużej ale wszystkie poradziły sobie z wyznaczonym zadaniem. Już świtało, kiedy ostatnia ekipa ratowników wynosiła poszkodowanego z otchłani korytarzy.

Published in: on 11 czerwca 2010 at 23:36  4 Komentarze  
Tags: , , ,

The URI to TrackBack this entry is: https://akademiaprzygody.wordpress.com/2010/06/11/twierdza-klodzka-szkolenie-z-pierwszej-pomocy-i-technik-linowych-9-10-04-2010-2/trackback/

RSS feed for comments on this post.

4 KomentarzeDodaj komentarz

 1. Wielkie dzięki dla Marty za przygotowanie relacji ! Pozdrawiamy 🙂

 2. Cała przyjemność po mojej stronie. Polecam sie na przyszłość 🙂 Pozdrawiam

 3. I don’t even understand how I stopped up right here, but I assumed this
  publish was good. I don’t know who you are however certainly you are
  going to a well-known blogger if you are not already.
  Cheers!

 4. いまでは良く知られているインターネットを使った自分の家での副業には、自分自身設定する種類のアフィリエイトというやり方や、どこかから仕事を振られる方法と言える在宅作業があります。

  これまでに経験したまとめとして在宅の副業の紹介や、利点などを表してみました。ぜひこれらを踏まえて、ご自身の興味に見合う良い副業に出会ってください!

  アフィリエイトが沢山ある副業の中でおすすめできます所以は、資金がいらない点です。一例を挙げると無料ブログを使うことによって、資本無しで気軽に始めることが可能でございます。


Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: